Semente karbür Sınıflandırması:

Bileşim ve performans özelliklerine göre, ortak semente karbür üç kategoriye ayrılır: tungsten-kobalt, tungsten-titanyum-kobalt, tungsten-titanyum-tantal (niyobyum), üretimde en yaygın olarak kullanılan tungsten-kobalt ve tungsten-kobalttır. titanyum-kobalt semente karbür.

  1. Tungsten kobalt çimentolu karbür

Ana bileşenler tungsten karbür (WC) ve kobalttır ve kalite, YG koduyla (Hanyu Pinyin’de “sert” ve “kobalt”) ve ardından kobalt içeriğinin yüzde değeriyle gösterilir. Örneğin YG6, %6 kobalt içeriğine ve %94 tungsten karbür içeriğine sahip bir tungsten kobalt karbürdür.

  1. Tungsten, titanyum ve kobaltla semente edilmiş karbür

Ana bileşenler tungsten karbür (WC), titanyum karbür (TiC) ve kobalttır ve kalite, YT koduyla (Hanyu Pinyin’de “sert” ve “titanyum”) ve ardından titanyum karbür içeriğinin yüzde değeriyle gösterilir. YT15 gibi, söz konusu titanyum karbür içeriğinin %15 tungsten titanyum kobalt karbür olduğu söylenmektedir.

  1. Tungsten titanyum tantal (niyobyum) tipi karbür

Bu tür semente karbür aynı zamanda genel amaçlı karbür veya üniversal karbür olarak da bilinir; ana bileşenler tungsten karbür (WC), titanyum karbür (TiC), tantal karbür (TaC) veya niyobyum karbür (NbC) ve kobalt bileşimidir. Marka adı YW koduyla (“sert”, “Wan” iki kelime Hanyu Pinyin kelimesi ilk önce) ve ardından sıra numarasıyla gösterilir.

Semente karbür  uygulaması 

(1) Alet malzemeleri

Semente karbür en fazla takım malzemesi olarak kullanılır, torna takımları, freze takımları, planya takımları, matkap uçları vb. yapabilir. Bunların arasında tungsten kobalt karbür, demirli metal, demir dışı metal kısa talaş işleme ve işleme için uygundur. dökme demir, döküm pirinç, sakız ağacı vb. gibi metalik olmayan malzemelerden; tungsten titanyum kobalt karbür, çelik ve diğer demirli metallerin uzun talaş işlemesi için uygundur. Aynı tür alaşımda kobalt içeriği fazla olan kaba işlemeye, kobalt içeriği az olan ise ince talaşlı işlemeye uygundur. Genel amaçlı karbürün işleme ömrü, paslanmaz çelik gibi işlenmesi zor malzemeler için diğer karbürlere göre çok daha uzundur.

(2) Kalıp malzemesi

Semente karbür esas olarak soğuk çekme kalıpları, soğuk delme kalıpları, soğuk ekstrüzyon kalıpları, soğuk iskele kalıpları ve diğer soğuk çalışma kalıpları için kullanılır.

Aşınmaya dayanıklı çalışma koşullarının etkisinde veya güçlü etkisinde karbür soğuk şişirme kalıbı, ortak nokta, karbürün iyi bir darbe tokluğuna, kırılma tokluğuna, yorulma mukavemetine, bükülme mukavemetine ve iyi aşınma direncine sahip olmasıdır. Genellikle orta ve yüksek kobalt ve YG15C gibi orta ve iri taneli alaşım kaliteleri kullanılır.

Genel olarak konuşursak, aşınma direnci ile semente karbürün tokluğu arasındaki ilişki çelişkilidir: aşınma direncinin artması tokluğun azalmasına yol açacaktır ve tokluğun artması kaçınılmaz olarak aşınma direncinin azalmasına yol açacaktır. Bu nedenle, alaşım kalitesini seçerken işleme nesnesine ve işleme çalışma koşullarına göre özel kullanım gereksinimlerini karşılamak gerekir.

Seçilen kalite, kullanım sırasında erken çatlama nedeniyle kolayca hasar görüyorsa, daha yüksek tokluğa sahip bir kalitenin seçilmesi tavsiye edilir; Seçilen kalite, kullanım sırasında erken aşınma nedeniyle kolayca hasar görüyorsa, daha yüksek sertliğe ve daha iyi aşınma direncine sahip bir kalitenin seçilmesi tavsiye edilir. Aşağıdaki kaliteler: YG6C, YG8C, YG15C, YG18C, YG20C soldan sağa, sertlik azalır, aşınma direnci azalır ve tokluk artar; tam tersi.

(3) göstergeler ve aşınmaya dayanıklı parçalar

Semente karbür, aşınmaya eğilimli yüzey dolgusu ve mastar parçaları, taşlama makinelerinin hassas yatakları, puntasız taşlama makinelerinin kılavuz plakaları ve kılavuz çubukları ve torna tezgahları gibi aşınmaya dayanıklı parçalar için kullanılır.